Stop plýtvání
Odpovědná spotřeba je téma nové Ekoabecedy, kterou pro žáky základních a studenty středních škol pravidelně vydává školní vzdělávací program Recyklohraní. Dozvídají se v ní, jak snížit plýtvání oblečením, potravinami, v dopravě a při cestování, v domácnosti i ve škole.
V úvodních částech si učitelé, žáci a studenti připomínají, proč je důležité se tímto tématem zabývat a seznámí se s termíny, jako jsou například cirkulární ekonomika nebo greenwashing. Převážná část materiálů je pak zaměřena ryze prakticky.
„Snažili jsme se, aby děti i dospělí dostali ucelené, praktické a srozumitelné informace a především, aby díky příručce a výukovým scénářům lépe porozuměli důvodům, proč je důležité začít se změnou chování u sebe a přestat plýtvat – oblečením, jídlem a nejrůznějšími věcmi. Zároveň, aby se chovali odpovědně k životnímu prostředí při cestování nebo při běžných činnostech doma a ve škole,“ říká Jana Čechová, autorka nové Ekoabecedy aneb Na cestě k odpovědné spotřebě a zároveň členka realizačního týmu Recyklohraní.
Odpovědná spotřeba jako logická cesta
V nové Ekoabecedě aneb Na cestě k odpovědné spotřebě je téma zasazené do kontextu nárůstu počtu obyvatel na planetě Zemi, zvyšující se spotřeby zdrojů surovin, vody a energie. A dále skutečnosti, že v posledních 50 letech se rovnováha na Zemi porušila – naše planeta už není schopna obnovovat své zdroje takovým tempem, jakým je my lidé spotřebováváme. Odpovědná spotřeba a neplýtvání se pak jeví, jako jediná logická cesta, jak udržet dobré podmínky pro život i pro další generace.
Od her k pracovním listům
Pro snazší zařazení tématu do výuky mohou pedagogové využívat výukové scénáře s pestrým spektrem aktivit. Ty jsou uzpůsobeny věku dětí. Pro nejmladší v mateřských školách jsou doplněny o pohádky, říkanky, pohybové aktivity a nejrůznější kreativní činnosti. Školáci a studenti pak zapojují kritické myšlení, diskutují, tvoří myšlenkové mapy, vymýšlí příběhy, využívají pracovní listy nebo různé hry – například trimino, pexeso, vědomostní karty, vyplňovačky či osmisměrky.
Materiály Ekoabeceda aneb Na cestě k odpovědné spotřebě vznikly v rámci projektu Ekoučitel pro vzdělávání pedagogů, který je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Díky tomu jsou zcela zdarma k dispozici školám zapojeným do školního vzdělávacího programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět, kterých je aktuálně už přes 3 900. V elektronické podobě si je mohou stáhnout na webu Recyklohraní.
Svou Ekoabecedu má i Replastuj. Ve spolupráci s Recyklohraním jsme vydali Ekoabecedu aneb Malého průvodce světem plastových obalů, kterou si můžete prohlédnout a stáhnout zde.
#ekoabeceda #udržitelnost #greenwashing