Jak se mění módní průmysl?

Od 1. ledna 2025 musí města a obce povinně zavést systém třídění textilu. Tento krok reaguje na alarmující fakta: pouhých 0,3 % textilních materiálů se recykluje pro výrobu nového oblečení, zatímco až 30 % nové módy končí neprodané. Nejde však jen o recyklaci, ale také o snížení nadprodukce a nadspotřeby oblečení.

Módní průmysl dnes zajišťuje obživu pro přibližně 140 milionů lidí na celém světě, avšak téměř polovina z nich pracuje načerno. To ukazuje na hlubší problém neudržitelnosti nejen ekologické, ale i sociální.

Cirkulární ekonomika a budoucnost textilního průmyslu

Textil je jednou z priorit Akčního plánu pro cirkulární ekonomiku Evropské komise. Již letos Komise představí Evropskou strategii pro udržitelný textil, která se zaměří na implementaci kritérií udržitelnosti pro textilní produkci, včetně designu výrobků odpovídajícímu principům cirkulární ekonomiky.

Evropská unie také usiluje o zlepšení sběru, třídění a recyklace textilních odpadů. Nová směrnice o odpadech EU zavazuje členské státy k povinnému třídění textilních odpadů od roku 2025. Mezi další legislativní novinky patří diskutovaný model rozšířené odpovědnosti výrobců, inovace v recyklačních technologiích a podpora cirkulárních obchodních modelů, které kladou důraz na prodloužení životního cyklu oblečení, používání cirkulárních materiálů a větší transparentnost módních řetězců.

S přechodem na udržitelnější textilní průmysl se pojí i určité bariéry, jako je nedostatečná kapacita sběrné sítě pro textilní odpad, nízká míra recyklace a krátký životní cyklus oděvů. Řešením mohou být inovativní technologie. Nás zaujaly hlavně tyto dvě: 

Circulose: cirkulární revoluce pro chemickou recyklaci bavlny

V současné době prochází pouze 12 % oblečení na konci životního cyklu kaskádovou recyklací. Při ní textilní vlákna během recyklačního procesu ztrácejí kvalitu, primárně kvůli mechanickým procesům, kde se zkracují. Výstupem mechanicky recyklovaného oblečení je třeba textil využívaný ve stavebnictví nebo automotive sektoru. Skutečná recyklace v souladu s principy cirkulární ekonomiky však spočívá v regeneraci vláken v chemickém prostředí, kde nedochází ke kvalitativním ztrátám, a oblečení může být vráceno zpět do oběhu. Příkladem takové skutečné recyklace je technologie, která stojí za vznikem materiálu Circulose od švédské společnosti Re:newcell. Tato firma přijímá oblečení s vysokým obsahem bavlny nebo viskózy, které poté, co je zbaveno od kontaminantů, zipů a knoflíků, rozpouští v chemickém reagentu, z toho následně vzniká nová textilní látka, která je biodegradabilní. „Cirkulóza“ má velmi dobré výsledky LCA studie, je vyráběna výhradně s použitím obnovitelných zdrojů energie a nyní je využívaná například i v nových kolekcích značky H&M.

MUD Jeans: oblečení jako služba

Oblečení jako služba je jedním z nástrojů, jak prodloužit jeho životní cyklus. Díky tomu se zvyšuje efektivita využívání přírodních zdrojů a snižuje materiálová náročnost oblečení. Značka MUD Jeans nabízí k pronájmu džíny v prémiové kvalitě, které jsou vyrobené z recyklovaných džínů, a také opravy oblečení během životního cyklu výrobku. To znamená, že až zákazníkům džíny doslouží, mohou je vrátit zpět MUD Jeans – ty budou následně zrecyklovány do nového kousku. Díky kontrole nad materiálovým tokem džínů, má MUD Jeans nejvyšší podíl recyklované bavlny na trhu. 

Tato a další podobná opatření a inovace naznačují, že transformace módního průmyslu je nejen nezbytná, ale i nevyhnutelná. Udržitelná móda už není jen trendem – stává se standardem, který bude formovat budoucnost celého odvětví.

Zdroj: Ciraa.eu

#udržitelnost #recyklace #cirkularita #lca #třídění

Prohlédněte si také

Kampaň obyčejného hrdinství

Kampaň obyčejného hrdinství

Test znovupoužitelných kelímků

Test znovupoužitelných kelímků